Rippl-Rónai József és Aristide Maillol, a francia szobrászat történetének kiemelkedő mestere 1890 körül ismerkedtek meg Párizsban. A két fiatalember azonosan gondolkodott a művészetről, és hamar barátságot kötöttek. Az 1890 és 1900 közötti 10 esztendő mindkettejük pályáján meghatározó lett.
Maillol ekkor még festőnek készült. Ha hihetünk Rippl-Rónai szavainak, éppen az ő biztatására foglalkozott többet szobrászattal. Maillol emellett igen komolyan belevetette magát a dekoratív, nagyméretű szőnyegek tervezésébe, s példájára Rippl-Rónai is kezdett szőnyegek tervezésével foglalkozni.
A két család 1899 őszén három hónapot töltött együtt, amikor Rippl-Rónaiék meglátogatták Maillolékat Banyuls-sur-Mer-ben, a szobrász szülőfalujában. Az ott töltött idő Rippl-Rónai festészetében meghatározó jelentőségű volt: a déli, mediterrán vidék, a napfény hatására korábbi „fekete” korszakától elfordult, palettája kivilágosodott. Rippl-Rónai számára új korszak kezdődött, miután hazatért Kaposvárra, és kezdte megvetni a lábát a magyar művészeti életben.
A két művész szoros barátsága megmaradt egyébként azután is, hogy Rippl-Rónai 1900 körül hazatért Magyarországra. Rippl-Rónai 1927-ben bekövetkezett halálakor Maillol így emlékezett rá: „Ami engem illet, az első alkalommal, hogy találkoztunk, a barátja lettem és ő az enyém… az első pillantásra szimpatikusak voltunk egymásnak… a művészete igen tetszett nekünk…”
* * *
Ha tetszett a cikk, CSATLAKOZZ HOZZÁNK A FACEBOOKON, és kövesd híreinket! 🙂
* * *
A kiállítás az jövő év végéig márciusáig megtekinthető a Magyar Nemzeti Galériában.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: