Egy apró szabolcsi község, egy falusi gyógyszerész és az általa alapított üzem. 1927-et írunk. Fekete-fehér fotók tanúskodnak egy igazi sikersztoriról: Kabay János, Büdszentmihály és a világhírű hazai morfin világraszóló történetéről.
Kabay János neve és az “Alkaloida” évtizedek óta fogalom a hazai és nemzetközi közvélemény előtt. Az Alkaloida Vegyészeti Gyárat Kabay alapította. A korabeli lapok tudósításaiból kiderül, hogy a két világháború között Európa, majd az egész világ Büdszentmihály piciny kis gyógyszerüzemére figyelt, mi több egymás kezébe adták a gyár ajtajának kilincsét a különböző országok üzletemberei, tudományos képviselői, akik nagy érdeklődést mutattak a büdszentmihályi vegyész-feltaláló forradalmi szabadalma – a morfin mákszalmából történő előállítása – iránt. KÉPEK ITT >>
Az Alkaloida sikertörténete a szocializmus évtizedei alatt is töretlenül folytatódott: a gyár ebben az időszakban közel 80 országba exportálta termékeit, készítményeit, és több mint kétezer embernek adott megélhetést. A kilencvenes évek elején a tekintélyes Forbes magazin a világ 22 legsikeresebb gyógyszergyártó cége közé sorolta.
Ugyan a rendszerváltást követő rossz privatizációnak köszönhetően a gyár jelenleg nem éli fénykorát, a Kabay által kifejlesztett módszer 2014 óta a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Értéktár megbecsült eleme, zajlik a Magyar Értéktár általi méltatása is, s jó eséllyel hungarikum is lehet belőle – a gyulai kolbász és a matyói hímzés mellett…
* * *
Ha tetszett a cikk, CSATLAKOZZ HOZZÁNK A FACEBOOKON, és kövesd híreinket! 🙂
* * *
A kiállítás az év végéig megtekinthető a tiszavasvári Vasvári Pál Múzeumban.
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: